نژاد دالماسين

Dalmatian

 توضيحات:

بدن دالماسين به طرز ويژه اي خالدار ، باوقار ، قوي ، عضلاني ، فعال و از لحاظ رفتاري بدون خجالت و هوشيار است. تحمل بدني او زياد است و داراي سرعت قابل توجهي مي باشد. داراي طول مناسب و فاقد پوست شل است. بالاي جمجمه پهن است و داراي يک شيار کم عمق مي باشد. دم در امتداد خط پشت قرار دارد و نبايد خيلي پايين قرار گيرد و حات فر خورده ندارد. موها کوتاه ، متراکم و نرم است. رنگ آن سفيد است و لکه هاي بدن سياه يا جگري رنگ هستند. معمولاً لکه هاي موجود بر سر ، پاها و دم کوچکتر از لکه هاي بدن مي باشند.

خلق وخو:

دالماسین برای شکار و دویدن در کنار اسب سواران پرورش یافته است. بازیگوش ، شاد و بسیار باوقارمی باشد و به همراهی و دوستی با انسانها نیاز دارد. عدم فعالیت بدنی کافی در روز او را به یک حیوان عصبی ، کلافه و ناراحت تبدیل میکند. علاقه دارد تا تمامی اوقات را در کنار صاحبش بگذراند و به همین سبب برای نگهداری در حیاط و بصورت تنها مناسب نمی باشد. حافظه بسیار قوی دارد و خاطراتش را تا سالهای زیادی به یاد می آورد. به دویدن و بازی کردن علاقه زیادی دارد. معمولاً باسایر حیوانات به خوبی کنار می آید اما گاهی اوقات نسبت به سایر سگها و همچنین نرها نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی دارند. می توان آنها را بعنوان سگ نگهبان تربیت کرد. دیدبان خوبی می باشد. تعداد توله ها در این نژاد زیاد است و گاهی به پانزده عدد نیز می رسد.

وزن ، ارتفاع:

وزن در نرها: (۲۵) ک.گ ، در ماده ها: (۲۵) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۵۰-۶۰) س.م ، در ماده ها: (۵۰-۵۵) س.م

مشکلات سلامتی:

ناشنوایی در ۱۰-۱۲ درصد از توله ها وجود دارد و باید قبل از خرید به این نکته توجه کرد که بهترین سن برای آزمایش آن شش هفتگی می باشد. توله های ناشنوا معمولاً برای آموزش مشکل دارند و رفتاری عصبی و ترسو پیدا می کنند. بیماری سنگ کلیه و حساسیت پوستی نیز قابل ذکر می باشد. میران اسید اوره (Uric Acid) در این نژاد بیش از سایر نژادها دیده می شود بنابراین بهتر است در تغذیه آنها از میزان پروتئین کمتری بهره گرفت.

شرایط نگهداری:

برای نگهداری در آپاتمان پیشنهاد نمی شود مگر آنکه در روز به او اجازه دویدن و فعالیت بدنی کافی داده شود. در داخل خانه جنب و جوش زیادی دارد و یک حیاط متوسط محل مناسبی برایش می باشد. این نژاد نباید در فصل سرما خارج از خانه نگهداری شود.

فعالیت بدنی:

این نژاد بسیار پر انرژی است و به فعالت بدنی زیاد نیاز دارد. دالماسین عاشق دویدن است.

طول عمر:

حدود ۱۰-۱۲ سال.

آراستن:

دالماسین دوبار در سال ریزش موی فصلی دارد. این نژاد بسیار تمیز است و برس کشیدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می شود.

رفتارشناسی:

ساکت، صادق، مستقل اما خشنود از منزل، بسیار بادقت و پرتوجه، بعضاً به انسان احتیاج پیدا می‌کند که لزوماً باید مورد دقت باشد در غیر این صورت وارد حالت پرخاش و دیوانگی می‌گردد. از بازی با کودکان خوشش می‌آید. حافظه‌ای عالی دارد. رفتار ناخوشایند دیگران را بعد از سالیان سال به خاطر می‌آورد.

کارایی:

در قرون وسطی به عنوان سگ شکاری و در قرن نوزدهم در کشیدن ارابه‌های کوچک از آن استفاده می‌شد که شهرتش به سرعت در دنیا پیچید. صاحبش روی اسب باشد، پیاده باشد یا داخل ماشین، بسیار دوست دارد که او را تعقیب کند. بعدها به عنوان سگ همدم نظرها را به خود جلب کرد. البته به عنوان سگ نگهبان نیز می‌تواند به کار برده شود. تمیز و ظریف بوده، از گل و لای ناخشنود بوده ولی از آب و صابون خوشش می‌ید.

تاریخچه:

هیچ نژادی همچون دالماسین سابقه قابل توجه ندارد. زمان ایجاد این نژاد آنچنان قدیمی است که محققین بر سر منشأ آن به توافق نرسیده اند. احتمالاً تعداد این سگها در کشور رومانی زیاد بوده است. عده ای از مؤلفین نیز اعتقاد دارند که این سگ مربوط به ناحیه دالماشیا واقع در غرب یوگسلاوی است. منابعی وجود دارد که نژاد دالماسین از اواسط قرن ۱۸ وجود داشته و هیچ شکی وجود ندارد که دودمان آن کاملاً باستانی است.

گروه:

سگهای غیر ورزشی ، سگهای آموخته با تفنگ.

 

    حجم فایل :

    نوع فایل :

    پسورد :

درباره salar dolkhani

salar dolkhani
با سلام خدمت شما بازدید کننده عزیز,امیدوارم از بازدید سایت ما لذت برده باشید و مورد پسندتون قرار گرفته باشه و با نظرات و انتقاداتون ما را در پیشرفت کمک کنید,من دکتر سالار دولخانی دامپزشک عمومی هستم شماره تماس: 09215485609

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− one = 5