آناتومي انواع زنبور عسل

آناتومي انواع زنبور عسل

 زنبور عسل موجودي است كه به صورت اجتماعي زندگي مي كند و به دو صورت نر و ماده مي باشد كه ماده ها شامل ملكه و زنبور كارگر مي باشند.

 قسمتهاي مختلف بدن يك زنبور :

 1. سر : (چشمها- شاخك ها- ضمائم دهاني- مغز و غدد گوناگون )

 2.  سينه : ( بالها و پاها به آن اتصال دارند و مركز حركتي بدن زنبور است )

 3. شكم: ( دستگاه گوارش – تنفس و گردش خون – نيش يا زوائد توليد مثلي است)

 4. چشمها: دوعدد چشم مركب با چندين عدسي در دو طرف سر و سه چشم بسيار ساده كوچك بر روي فرق سر

 5. دستگاه گوارش : شامل فك و خرطوم است .

فك يا مانديبول mandible : (گزش، جويدن ، مكش و عمل ليسيدن آلت چنگ زدن به منظور جمع آوري گرده – موم كاري – تميز كردن كندو – جنگيدن – برداشت كردن و چيدن – كار با بره موم و تثبيت آن – پرستاري نوزادان  )

 th.jpg زذالبدی

انواع زنبور:

 هر كلني شامل ملكه ، چند زنبور نر ، هزاران كارگر و نوزاد (تخم- لارو و شفيره مي باشد.)

ملكه:

زنبور ملكه بزرگتر از زنبور كارگر و طويل تر از زنبور نر است و تنها يكبار جهت جفتگيري از كندو خارج مي شود.وظيفه عمده ملكه تخم گذاري بوده و در طول اوج فصل پرورش نوزادان بين ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تخم مي گذارند.

جفتگيري ملكه :

اصطلاحا اين عمل را پرواز عروسي (Neptune) مي گويند كه ۵ روز پس از خروج ملكه از سلول نوزادي اتفاق مي افتد.ملكه به همراه بسياري از زنبور هاي نر به پرواز در مي آيد او در ارتفاعات بالا پرواز كرده و تنها چند نر از ۵۰۰ نر موفق به جفتگيري مي شوند. ارگان نرينه زنبور نر موفق, پس از جفتگيري شكسته و در ارگانلهاي حياتي ملكه گير مي كند و باعث مرگ زنبور نر مي شود و ملكه ۳ الي ۴ روز بعد از جفتگيري تخمگذاري مي كند.

زنبورنر:

تنبل ترين زنبورهاست و تنها وظيفه آنها جفتگيري با ملكه است.

زنبور كارگر:

كوچكترين و پرجمعيت ترين زنبوران عسل هستند و ۹۸ درصد جمعيت كلني را تشكيل مي دهند .
وظايف يك زنبور كارگر عمل پاكسازي و نظافت – تغذيه و مراقبت از نوزادان – شان سازي – كمك كردن به ملكه – پرواز جهت يابي – تهويه كندو – وظايف محافظتي – جاسازي عسل ، گرده ، شهد و آب در سلولها – جلوگيري از غارت  

رقص زنبورچيست؟

رقص نيم دايره اي يا دم جنبان…:

 رقص نيم دايره كه جهت آن به سوي بالا باشد بدين معني است كه غذاي پيدا شده در جهت خورشيد است.رقص نيم دايره كه جهت آن به سوي پايين باشد بدين معني است كه غذاي پيدا شده در خلاف جهت خورشيد قرار دارد.رقص نيم دايره اي كه در زاويه ۶۰ درجه به چپ نسبت به خط عمود انجام مي گيرد به كارگران مي گويد كه مسير خود رادر ۶۰ درجه به چپ در مسير خورشيد به منظورپيدا كردن غذا قرار دهند.رقص در زاويه ۱۲۰ درجه به سمت راست نسبت به خط عمود به آنها مي گويد راه خويش را در ۱۲۰ درجه به سمت راست نسبت به خورشيد قرار دهند.

رقص دايره اي :

يعني زنبور پيش آهنگ منبعي پيدا كرده و نياز به برداشت است و در دسترس است ، واين محل داراي

بوي خاص مي باشد.

th.jpg521

  حجم فایل :

  نوع فایل :

  پسورد :

درباره salar dolkhani

salar dolkhani
با سلام خدمت شما بازدید کننده عزیز,امیدوارم از بازدید سایت ما لذت برده باشید و مورد پسندتون قرار گرفته باشه و با نظرات و انتقاداتون ما را در پیشرفت کمک کنید,من دکتر سالار دولخانی دامپزشک عمومی هستم شماره تماس: 09215485609

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

twenty ÷ = four